molecular formula C7H7Cl2N3 B1608620 N-(3,4-dichlorophenyl)guanidine CAS No. 65783-10-0
N-(3,4-dichlorophenyl)guanidine
Numéro de catalogue: B1608620
Numéro CAS: 65783-10-0
Poids moléculaire: 204.05 g/mol
Clé InChI: NNRSVGLUJAPMQD-UHFFFAOYSA-N
Attention: Uniquement pour un usage de recherche. Non destiné à un usage humain ou vétérinaire.
  • Cliquez sur DEMANDE RAPIDE pour recevoir un devis de notre équipe d'experts.
Description
Structure
3D Structure
Interactive Chemical Structure Model
Propriétés
IUPAC Name
2-(3,4-dichlorophenyl)guanidine
Details Computed by Lexichem TK 2.7.0 (PubChem release 2021.05.07)
Source PubChem
URL https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov
Description Data deposited in or computed by PubChem
InChI
InChI=1S/C7H7Cl2N3/c8-5-2-1-4(3-6(5)9)12-7(10)11/h1-3H,(H4,10,11,12)
Details Computed by InChI 1.0.6 (PubChem release 2021.05.07)
Source PubChem
InChI Key
NNRSVGLUJAPMQD-UHFFFAOYSA-N
Canonical SMILES
C1=CC(=C(C=C1N=C(N)N)Cl)Cl
Details Computed by OEChem 2.3.0 (PubChem release 2021.05.07)
Molecular Formula
C7H7Cl2N3
Details Computed by PubChem 2.1 (PubChem release 2021.05.07)
DSSTOX Substance ID
DTXSID50394229
Record name N-(3,4-dichlorophenyl)guanidine
Source EPA DSSTox
URL https://comptox.epa.gov/dashboard/DTXSID50394229
Molecular Weight
204.05 g/mol
CAS No.
Source EPA DSSTox
Record name 1-(3,4-Dichlorophenyl)guanidine carbonate
Source European Chemicals Agency (ECHA)
URL https://echa.europa.eu/information-on-chemicals
Comparaison Avec Des Composés Similaires
Comparison with Structural Analogs
Key Observations:
Anticancer Activity:
Antifungal Activity:
Receptor Modulation:
Physicochemical Properties
Méthodes De Préparation
Thiourea Route with Mercury(II) Chloride Activation
  • Stepwise procedure:
Boc-Protected S-Methylisothiourea Guanylation
  • Procedure:
    • The reaction proceeds in DMF or dichloromethane under mild conditions.
Comparative Data Table of Preparation Methods
Method Starting Materials Key Reagents/Conditions Solvent Temperature Purification Yield & Notes
Research Findings and Notes
Q & A
Methodological Answer:
  • Temperature Control: Maintaining 80–100°C to balance reaction rate and side-product formation .
Methodological Answer:
  • NMR Spectroscopy:
    • ¹H NMR: Peaks at δ 6.8–7.4 ppm (aromatic protons), δ 4.5–5.5 ppm (guanidine NH₂, exchangeable) .
    • ¹³C NMR: Signals at 115–125 ppm (aromatic carbons), 155–160 ppm (guanidine C=N) .
  • Elemental Analysis: Validates Cl content (~34.7%) and nitrogen (~20.6%) .
  • SAR Studies:
  • Computational Modeling:
  • Stability: Degrades under UV light (t₁/₂ = 48 hrs); store in amber vials at –20°C .